
EN FAGBLOGG AV KAY ELLINGSEN
Mange ledere spør hva AI kan gjøre. Jeg mener det viktigste spørsmålet er: Hva må vi som ledere gjøre annerledes?
Jeg opplever at bedrifter ofte behandler kunstig intelligens som et teknologiprosjekt. De kjøper verktøy, gir medarbeiderne tilgang og forventer økt effektivitet. Men hvis arbeidsmetodene, prioriteringene og ledernes tankegang forblir de samme, blir gevinsten begrenset.
Teknologi er ikke det samme som endring
Gjennom mange år med lederutvikling har jeg erfart at resultater skapes når mennesker endrer atferd – ikke bare når de får nye verktøy. AI kan gjøre gamle oppgaver raskere. Men bør vi fortsette å gjøre alle disse oppgavene?
Tallene bør vekke ledergruppen
McKinseys globale AI-undersøkelse fra 2025 viste at 88 % av respondentene oppga AI-bruk i minst én funksjon, mens 39 % rapporterte positiv effekt på driftsresultatet. Det er ikke et bevis på at AI mislykkes, men det illustrerer forskjellen mellom å ta teknologi i bruk og å skape forretningsverdi.
Tre spørsmål jeg mener enhver leder bør stille
• Hvilke arbeidsprosesser bør vi slutte å gjøre på dagens måte?
• Hvordan kan medarbeiderne bruke mer tid på kunder, kvalitet og verdiskaping?
• Hvordan skal vi måle om AI faktisk forbedrer resultatene – ikke bare aktivitetsnivået?
Dette er strategiske spørsmål. IT-avdelingen er avgjørende for sikkerhet og teknisk gjennomføring, men administrerende direktør og ledergruppen må eie endringen.
Lederansvar – ikke en programvarebestilling
Medarbeidere trenger retning, opplæring og trygghet. Lederne må forklare hvorfor endringen er nødvendig, involvere folk og tørre å utfordre etablerte sannheter. Ellers risikerer virksomheten å digitalisere gårsdagens arbeidsmåte – mens konkurrentene utvikler morgendagens.
Min konklusjon: AI er teknologi. Men å få mennesker og virksomheter til å lykkes med AI, er ledelse.
Sjekk inn her: FagseminarAI.no
Kay Ellingsen
Fagforfatter | Lederutvikling | Prestasjonsledelse | B2B-salg
Telefon: 915 39 000 E-post: kay.elling@gmail.com
FagseminarAI.no
About kayelling
Jeg har vært så heldig å kunne omstilt og utviklet en kundemasse på 20.000 personer i 1.200 bedrifter.
Dette har gjort at jeg kanskje er en av de mest erfarne “utviklere” i skandinavia innen vekst. Jeg er serifisert som hypnoterapeut og er også medlem hos Dansk Hypnose Fælles Forbund.
Forfatter av fagbøker innen salg, service og prestasjonsledelse (Situasjonsbestemt ledelse);
Bestselgerens 24 ferdigheter, 2012
Bestselgerens kommunikasjon, 2012
Prestasjonsledelse av Bestselgeren, 2012
Bestselgerens verktøykasse, 2012
Hypnoterapeut og NLP Master Practitioner – 4 årig utviklingsprogram med ferdighetstrening med utvikling av 1.800 personer over 5 år. Ref.; Norges Beste Rekrutterer og FAFO rapport-forskning. Sertifisert til å anvende en rekke person- og teamrollekonsepter bl.a. Management Strategies. Har utarbeidet atferdsanalyser innen: Realasjonsanalyse, Teamanalyse og Lederstiler. Kay arbeider i dag som fagansvarlig rådgiver/terapeut og coach med “laserfokus” på headhunting, lederutvikling, salg og servicekvalitet. Han har over 20 års erfaring (17 000 timer) fra forbedrings-prosesser i næringslivet og er spesialist på adferdspsykologi og utvikling av mennesker.
Dokumenterer topp resultater på salg, service og lederutvikling. Flere av Kay‘s kunder har doblet-tredoblet sin omsetning og blitt Gasellebedrifter. Han er kjent for å kvalitetssikre utviklingsprosesser.
Kay sine bøker er blitt godkjent fra Høgskolen med totalt 30 studiepoeng.
Han er også vært inne som faglærer på Markedshøgskolen innen Personlig salg og Relasjonsledelse.
Bestselgerseien 1-4 er også nå blitt brukt som dokumentasjon innen salg og servicekvalitet og blitt ISO godkjent gjennom bedriften SKANEM
Dette innlegget ble publisert i
Uncategorized. Bokmerk
permalenken.