Fremtidens salgsstrategi drives av AI

FAGBLOGG  |  KAY ELLINGSEN

Salgsstrategien bygges nå på oppdaterte kundedata og AI-analyser. AI kan identifisere mønstre i kundeatferd, anslå fremtidige behov og foreslå tiltak. Salgsdirektøren kan dermed gå fra én årlig salgsplan til løpende justeringer og forbedringer.

Slik fungerer det i praksis

Tenk deg en B2B-bedrift med 20 selgere, 1 000 bedriftskunder og et årlig salgsbudsjett på 100 millioner kroner. Med data fra CRM, ordre, tilbud og kundeoppfølging kan AI bidra til å:

• Finne kunder som sannsynligvis vil kjøpe mer.
• Oppdage kunder med fallende aktivitet og mulig frafallsrisiko.
• Varsle om salgsmål og prognoser som ser ut til å glippe.
• Prioritere tilbud og salgsmuligheter.
• Foreslå hvilke kunder selgerne bør kontakte først.

Et konkret eksempel

En kunde som vanligvis kjøper for 2 millioner kroner i året, har redusert bestillingene med 35 prosent de siste tre månedene. AI kan fange opp endringen og foreslå at selgeren kontakter kunden, undersøker årsaken og avtaler et oppfølgingsmøte.

Slik kan salgsledelsen reagere før utviklingen blir synlig i den vanlige månedsrapporten.

Teknologien finnes allerede

Salesforce Einstein og Microsoft Dynamics 365 Sales er eksempler på løsninger som bruker AI til å vurdere salgsmuligheter, prognoser og risiko. Ikke alle analyser skjer i sanntid; resultatene avhenger av datakvalitet, systemoppsett og integrasjoner.

Hva betyr dette for salgsdirektøren?

Fremtidens salgsdirektør kan ikke nøye seg med å styre etter gårsdagens resultater. Med AI kan salgsledelsen oppdage negative trender tidligere, identifisere nye inntektsmuligheter og justere salgsaktivitetene kontinuerlig.

Bedrifter som ikke tar teknologien i bruk, risikerer å reagere senere enn konkurrentene, bruke salgsressursene mindre effektivt og få svakere kontroll over måloppnåelsen.

Forskjellen blir ikke bare hvem som selger mest, men hvem som oppdager mulighetene og problemene først.

Vil du lære å bruke AI i B2B-salg?

Se kurs, program og påmelding på FagseminarAI.no.

Kay Ellingsen
Telefon: 915 39000
E-post: kay.elling@gmail.com
Nettside: FagseminarAI.no

Ukjent sin avatar

About kayelling

Jeg har vært så heldig å kunne omstilt og utviklet en kundemasse på 20.000 personer i 1.200 bedrifter. Dette har gjort at jeg kanskje er en av de mest erfarne “utviklere” i skandinavia innen vekst. Jeg er serifisert som hypnoterapeut og er også medlem hos Dansk Hypnose Fælles Forbund. Forfatter av fagbøker innen salg, service og prestasjonsledelse (Situasjonsbestemt ledelse); Bestselgerens 24 ferdigheter, 2012 Bestselgerens kommunikasjon, 2012 Prestasjonsledelse av Bestselgeren, 2012 Bestselgerens verktøykasse, 2012 Hypnoterapeut og NLP Master Practitioner – 4 årig utviklingsprogram med ferdighetstrening med utvikling av 1.800 personer over 5 år. Ref.; Norges Beste Rekrutterer og FAFO rapport-forskning. Sertifisert til å anvende en rekke person- og teamrollekonsepter bl.a. Management Strategies. Har utarbeidet atferdsanalyser innen: Realasjonsanalyse, Teamanalyse og Lederstiler. Kay arbeider i dag som fagansvarlig rådgiver/terapeut og coach med “laserfokus” på headhunting, lederutvikling, salg og servicekvalitet. Han har over 20 års erfaring (17 000 timer) fra forbedrings-prosesser i næringslivet og er spesialist på adferdspsykologi og utvikling av mennesker. Dokumenterer topp resultater på salg, service og lederutvikling. Flere av Kay‘s kunder har doblet-tredoblet sin omsetning og blitt Gasellebedrifter. Han er kjent for å kvalitetssikre utviklingsprosesser. Kay sine bøker er blitt godkjent fra Høgskolen med totalt 30 studiepoeng. Han er også vært inne som faglærer på Markedshøgskolen innen Personlig salg og Relasjonsledelse. Bestselgerseien 1-4 er også nå blitt brukt som dokumentasjon innen salg og servicekvalitet og blitt ISO godkjent gjennom bedriften SKANEM
Dette innlegget ble publisert i Uncategorized. Bokmerk permalenken.

Legg igjen en kommentar