Din mentale tidslinje, det «å være til stede»

image

Hvis du er fortidsorientert og jeg er fremtidsorientert, hvordan får vi folk til å være tilstede i nåtid?

Hvordan vil du klare å tilpasse deg den mentale tidslinja i forhandlinger med din viktigste kunde?

Mangel på å være tilstede på samme sted og tid gir konflikter.

Kjennetegn for nåtidsorientert atferd:
Du lever i nuet uten å bekymre deg for
morgendagen eller om du kommer tidsnok
til neste møte/avtale eller om du i det hele
tatt husker den. Du er ”her og nå” orientert
og tenker i et kortsiktig tidsperspektiv. Du
befinner deg på en måte i tiden og føler deg
begrenset av planlegging og for mange faste avtaler.

Du er avslappet i forhold til tid og fleksibel når det gjelder avtaler. Du kan ha vanskelig for å sette deg mål for framtiden.

Du reagerer spontant og impulsivt og kom-
mer ofte i siste sekund til avtaler. Til gjengjeld
er du intenst til stede. Du gir folk din fulle og
hele oppmerksomhet fordi de er sammen
med deg her og nå. Du lever i nuet og er fullt
og helt opptatt av det du gjør akkurat nå. Du
er gul eller grønn.
Fordeler: Du kan fullt og helt konsentrere deg om en oppgave av gangen. Du kan emosjonelt og mentalt være fullstendig tilstede i det som skjer.
Ulemper: Du kommer ofte kommer for sent,
kan gi folk inntrykk av at du ikke bryr deg om
å holde avtaler og tiden. Du kan lett bli
involvert i for mange oppgaver samtidig.

image

Kjennetegn for fremtidsorientert atferd:

Du tenker langsiktig og er presis i forhold til
tid og avtaler. Du befinner deg utenfor tiden og kan derfor ha overblikk over lange tids-
intervaller. Du er god til å planlegge og bruker
tiden konstruktivt. Du har som regel godt
overblikk og liker å jobbe med langsiktige
perspektiver.

Du liker å bruke tiden effektivt og blir irritert når folk kommer for sent til avtaler eller du føler at du kaster bort tiden. Du er opptatt av å komme tidsnok og unngå å komme for sent til avtaler. Du bruker mye tid til å planlegge neste møte eller analysere det forrige. Du er rød eller blå.

Fordeler: Du er en god planlegger som holder
tiden.

Ulemper: Du kan oppleves som om du ikke
er opptatt av den aktuelle aktiviteten. Det
kan virke som du synes det er viktigere å
planlegge og å være presis enn å engasjere
deg i innholdet i selve møte.

Når dine tanker hele tiden er på vandring mellom fremtid, fortid og nåtid, kan det gå på bekostning av å være tilstede her og nå. Du kan oppleves som fraværende og uinteressert.

image

Fortidsorienterte:
Du vurderer livets situasjoner ut fra fortidens
positive og negative erfaringer. Du tiltrekkes
ofte av det som er kjent og av tradisjoner. Du
fokuserer på ikke å gjøre feil og begår sjelden
samme feilen flere ganger.

Samtidig kan du ha en tendens til å henge deg opp i fortidens skuffelser og dårlige opplevelser. Du kan ha vanskeligheter med å komme deg videre i livet. Klare føletyper er ofte fortidsorienterte (grønne).

Nåtidtidsorienterte:

Du vurderer situasjonen ut fra det som sanses
og fornemmes i øyeblikket. Du er interessert
i om noe har umiddelbar verdi for situasjonen
og ikke på lengre sikt. I det ekstreme kan
personer med dette mønsteret ha vanskelig
for å dra nytte av erfaringer fra fortiden og
å vurdere framtidige konsekvenser av egne
handlinger.

Fremtidsorienterte

Du vurderer situasjonen ut fra forestillinger
om framtiden. Du er enten veldig målrettet og
ambisiøs eller visjonær og mulighetssøkende.
Du forholder deg til livet ut fra planlegging og
tanker om framtiden. Du kan ha en tendens til
ikke å nyte fruktene av din planlegging, da du
mentalt er på vei til neste mål, neste møte og
neste dag. Du vil sjelden lære av dine feil.

Bestselgerskolen.no Kay Ellingsen 917 21000 Kay.elling@gmail.com

image

 

Om kayelling

Jeg har vært så heldig å kunne omstilt og utviklet en kundemasse på 20.000 personer i 1.200 bedrifter. Dette har gjort at jeg kanskje er en av de mest erfarne “utviklere” i skandinavia innen vekst. Jeg er serifisert som hypnoterapeut og er også medlem hos Dansk Hypnose Fælles Forbund. Forfatter av fagbøker innen salg, service og prestasjonsledelse (Situasjonsbestemt ledelse); Bestselgerens 24 ferdigheter, 2012 Bestselgerens kommunikasjon, 2012 Prestasjonsledelse av Bestselgeren, 2012 Bestselgerens verktøykasse, 2012 Hypnoterapeut og NLP Master Practitioner – 4 årig utviklingsprogram med ferdighetstrening med utvikling av 1.800 personer over 5 år. Ref.; Norges Beste Rekrutterer og FAFO rapport-forskning. Sertifisert til å anvende en rekke person- og teamrollekonsepter bl.a. Management Strategies. Har utarbeidet atferdsanalyser innen: Realasjonsanalyse, Teamanalyse og Lederstiler. Kay arbeider i dag som fagansvarlig rådgiver/terapeut og coach med “laserfokus” på headhunting, lederutvikling, salg og servicekvalitet. Han har over 20 års erfaring (17 000 timer) fra forbedrings-prosesser i næringslivet og er spesialist på adferdspsykologi og utvikling av mennesker. Dokumenterer topp resultater på salg, service og lederutvikling. Flere av Kay‘s kunder har doblet-tredoblet sin omsetning og blitt Gasellebedrifter. Han er kjent for å kvalitetssikre utviklingsprosesser. Kay sine bøker er blitt godkjent fra Høgskolen med totalt 30 studiepoeng. Han er også vært inne som faglærer på Markedshøgskolen innen Personlig salg og Relasjonsledelse. Bestselgerseien 1-4 er også nå blitt brukt som dokumentasjon innen salg og servicekvalitet og blitt ISO godkjent gjennom bedriften SKANEM
Dette innlegget ble publisert i Uncategorized. Bokmerk permalenken.

1 svar til Din mentale tidslinje, det «å være til stede»

  1. Tilbaketråkk: Din mentale tidslinje, det «å være til stede | «Kay Ellingsen

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s