Når kundene bruker AI, men ikke selgeren:

Dette kan skape en ubalanse og endre dynamikken i salgssamtalene:
Mer informerte kunder:
-
- Kundene kan bruke AI til å analysere produkter, priser og konkurrenter før de møter en selger. Dette gir dem en fordel og kan gjøre det vanskeligere for selgeren å overbevise dem uten like god innsikt
Økte forventninger:
-
- AI-verktøy kan gi kundene en raskere og mer effektiv kundeopplevelse. Hvis selgeren ikke kan møte disse forventningene, kan kunden bli frustrert og velge en konkurrent.
Mer kritiske spørsmål:
-
- Kundene kan bruke AI til å simulere ulike scenarioer, finne svakheter i tilbudet eller stille detaljerte spørsmål som selgeren kanskje ikke er forberedt på.
Redusert behov for selgere:
-
- Hvis AI kan gi kundene de svarene de trenger, kan de unngå å kontakte en selger i det hele tatt, spesielt i tilfeller hvor selvbetjening eller automatisert rådgivning er tilstrekkelig.
Hvordan selgere kan tilpasse seg
For å unngå disse utfordringene, kan selgere:
Lære om AI-verktøy som kan forbedre deres arbeid, for eksempel CRM-systemer med AI eller salgsautomatiseringsverktøy.
- Bruke AI til kundeanalyse, slik at de er bedre forberedt på møter med informerte kunder.
- Forbedre kommunikasjonsevner og fokusere på de områdene hvor menneskelig interaksjon gir verdi som AI ikke kan levere, for eksempel empati og relasjonsbygging.
En fremtidsrettet selger vil bruke AI som en forlengelse av sine egne ferdigheter, ikke som en erstatning. Det vil være essensielt for å holde seg relevant.
Head Hunter Norge
hilsen Kay Ellingsen🍒
📞 915 39000
Kay.elling@gmail.com
HeadHunterNorge.no
About kayelling
Jeg har vært så heldig å kunne omstilt og utviklet en kundemasse på 20.000 personer i 1.200 bedrifter.
Dette har gjort at jeg kanskje er en av de mest erfarne “utviklere” i skandinavia innen vekst. Jeg er serifisert som hypnoterapeut og er også medlem hos Dansk Hypnose Fælles Forbund.
Forfatter av fagbøker innen salg, service og prestasjonsledelse (Situasjonsbestemt ledelse);
Bestselgerens 24 ferdigheter, 2012
Bestselgerens kommunikasjon, 2012
Prestasjonsledelse av Bestselgeren, 2012
Bestselgerens verktøykasse, 2012
Hypnoterapeut og NLP Master Practitioner – 4 årig utviklingsprogram med ferdighetstrening med utvikling av 1.800 personer over 5 år. Ref.; Norges Beste Rekrutterer og FAFO rapport-forskning. Sertifisert til å anvende en rekke person- og teamrollekonsepter bl.a. Management Strategies. Har utarbeidet atferdsanalyser innen: Realasjonsanalyse, Teamanalyse og Lederstiler. Kay arbeider i dag som fagansvarlig rådgiver/terapeut og coach med “laserfokus” på headhunting, lederutvikling, salg og servicekvalitet. Han har over 20 års erfaring (17 000 timer) fra forbedrings-prosesser i næringslivet og er spesialist på adferdspsykologi og utvikling av mennesker.
Dokumenterer topp resultater på salg, service og lederutvikling. Flere av Kay‘s kunder har doblet-tredoblet sin omsetning og blitt Gasellebedrifter. Han er kjent for å kvalitetssikre utviklingsprosesser.
Kay sine bøker er blitt godkjent fra Høgskolen med totalt 30 studiepoeng.
Han er også vært inne som faglærer på Markedshøgskolen innen Personlig salg og Relasjonsledelse.
Bestselgerseien 1-4 er også nå blitt brukt som dokumentasjon innen salg og servicekvalitet og blitt ISO godkjent gjennom bedriften SKANEM
Dette innlegget ble publisert i
Uncategorized. Bokmerk
permalenken.